Sunday , September 15 2019
Home / czechrepublic / Na oblohu se vyhoupne nejmenší úplněk v roce

Na oblohu se vyhoupne nejmenší úplněk v roceMěsíce je elipsa, což při pozorování ze země způsobuje změny jeho velikosti. Bod, and kterém je naší planetě nejblíže, se nazývá přízemí (perigeum). Naopak nejvzdálenější místo se označuje (apogeum).

Lunární fáze se proměňuje podle toho, jak Memisíc mění svou polohu vůči Slunci a Zemi. Obplněk se objeví, když je těleso v půímé opozici vůči Slunci a při pohledu ze Země je kompletně osvíceno.

O 14 procent menší než superúplněk

Když je Měsíc v úplňku a zároveň se nachází v bodě nejblíže naší planetě (v přízemí), jedná se o takzvaný superúplněk. Pokud je naopak v nejvzdálenějším místě (v odzemí) jako nyní, označuje se jako microúplněk a má na obloze nejmenší úhlový prům.

Hor Rozdíl těchto vzdáleností je zhruba 50 300 kilometers, ”sdělil astrophotographer Petr Horálek.

Ilustrační srovnání mikroúplňku se superúplňkem. I když je rozdíl na fotce znatelný, při úhlové velikosti Měsíce na obloze je asi takový, jako je tloušťka zápalky, na kterou se díváme z natažené paže.

Photo: Petr Horálek

Protože je mnohem dál, vypadá mikroúplněk that 14 procent menší než superúplněk. A osv jtlená plocha se pak podle norského webu Time and Date jeví menší dokonce o 30 procent, jeho povrch je méně jasný, byť všimnout si toho pouhým okem nemusí pod podle Horálka snadné, pokud o tom dopředu nev.

Vzdálen přes 406 tisíc kilometers

Kr kr t jak se, k k k k,,, k k k k k k k k ě ě ě ě ě ě ě ě ě v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v tak tak tak v tak tak tak v tak tak v v v v v v tak v v v a. Měsíc bude v odzemí, 406 383 kilometer daleko, v pátek 13. září v 16 hodin našeho času. Samotný úplněk nastane v stobotu 14. září v 6:32 SELČ, ř upřesnil pro Novinky Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

„Astronomové ale na označení‚ superúplněk 'a ‚mikroúplněk' moc nejedou,“ přiznal však s ěsměvem, což potvrdil i Horálek, který preferuje korektnější výraz „úplněj í n men od men ro od ro ro od ro ro ro ro ro ro ro ro ro ro ro ro od od od ro ro od od od

Popřál ale, abychom si ho užili.


Source link