Friday , September 24 2021

Conjunction of the Moon with Jupiter and Saturn. At night, a unique meeting of cosmic bodies will be seen iROZHLASOn Sunday and Monday, astronomers promise the most beautiful view of the impressive meeting of the planets and the full moon. Jupiter, Saturn and the full moon will form a trine and will be visible all night. Radiožurnál’s guest was astronomer and astrophotographer Petr Horálek.
Meeting
night sky

Share on Facebook
share on twitter


Share on LinkedIn


PrintCopy the URL address
abbreviated address

Close
Jupiter and Saturn, the two largest planets in the solar system, conjunct the Moon (explanatory photo) Photograph: David Wallace / Republic / Imagn Content Services, LLC | Source: Reuters

What exactly do we have a chance to see at night? And in what part of the sky?
We have the opportunity to observe the so-called conjunction, that is, the apparent encounter. In this case, the three bodies of the solar system – the Moon, Jupiter and Saturn. The bodies will be relatively close angularly, forming an impressive triangle that can be observed almost all night. Best at midnight on the south or southeast horizon. It will be nice to see it with your eyes or with a small telescope. Small rings can be seen around Saturn, and Jupiter also offers interesting things – up to four moons.


Nejdřív Měsíc s planetami, pak Mléčná dráha a Perseidy. V příštích dnech se vyplatí pozorovat noční oblohu


Číst článek


To vše se dá vidět nikoli prostým okem, ale nějakým malým dalekohledem, jak jste řekl?
Toto už malým dalekohledem, ale ta trojice jako taková je viditelná pouhýma očima, protože Jupiter a Saturn patří k nejjasnějším planetám, které můžeme vidět na obloze pouhým okem. Jupiter je teď po slunci, Měsíci a Venuši čtvrtým nejjasnějším objektem oblohy.

Záleží samozřejmě na tom, zda nám pozorování nezhatí oblačnost…
Je tomu tak. V tuto chvíli (rozhovor proběhl v neděli dopoledne, pozn. red.) to vypadá, že se v průběhu noci budou nasouvat opět silné bouřky. Sice zaznělo, že to bude velmi působivé, na druhou stranu nás toto setkání ještě jednou čeká. Dojde k tomu v srpnu a zároveň toto setkání ještě dříve doplní meteorický roj Perseid. Když lidé neuvidí tuto konjunkci, tak podobnou můžou vidět zhruba za měsíc.

Jak složité je takový úkaz kvalitně zachytit, vyfotografovat?
Není to zas až tak složité, pokud chceme zaznamenat jen to setkání. Nebude to samozřejmě vypadat, jak to vidíme očima. Fotoaparát má přeci jen jiný typ citlivosti než zrak, tím pádem nebude možno zachytit tak snadno například tvář Měsíce spolu s krajinou, nad kterou se konjunkce bude nacházet. Na druhou stranu si člověk vždy může udělat nějakou hezkou momentku, právě paradoxně v kompozici s přicházejícími bouřkami by to mohlo být ještě podmanivější a dramatičtější něco takového zaznamenat třeba na širokoúhlý objektiv.

Perseidy i Mléčná dráha

Chystáte se k tomu?
Pokusím se o to, ovšem bude záležet, jak se bude vyvíjet počasí. Já jsem více nadšenec do vzácnějších jevů, které nás ještě čekají, jako jsou Perseidy. Ty jsou sice každý rok, ale letos bude Měsíc naopak prakticky v novu, proto těch meteorů uvidíme více, protože nebude tolik svítit obloha měsíčním svitem. Na to se těším ještě více.


Vůz Perseverance zaznamenal na Marsu ‚rarášky‘. Na Zemi poslal i data ke studii povrchu rudé planety


Číst článek


Jestli si to dobře vybavuji, tak Perseidy je nejlépe sledovat někdy zhruba před polovinou srpna…
Přesně tak. Letošní maximum se odehrává z 12. na 13. srpna, ze čtvrtka na pátek. Škoda, že to nevychází na víkend. Perseidy jsou každoročně, ale tento rok, díky tomu, že to Měsíc neruší, tak jich bude možné pozorovat více.

Vždy je nejlepší pozorovat v ranních hodinách, ačkoliv maximum vychází někdy před půlnocí, tak místo, odkud meteory zdánlivě vylétají a odkud pochází název roje – souhvězdí Persea – se postupně v průběhu noci dostává výš a výš nad obzor a právě v časných ranních hodinách se dostává nejvýš. Nejlépe je vždy vyhlížet až v časných ranních hodinách, 13. srpna mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ráno.

Koncem července má být hezky vidět Mléčná dráha. Zatím ale její sledování ruší Měsíc po úplňku. Je to tak?
Ano, Mléčná dráha je další aspekt krásy letní noční oblohy s tím, že v létě je Mléčná dráha asi nejkrásnější, protože se nám ukazují nejvýraznější úseky, které jsou navíc obohaceny jasnými hvězdami.

Mléčná dráha je v červenci pozorovatelná prakticky celou noc a je třeba počkat na to, až Měsíc trochu ustoupí a přestane tolik svítit. To začne třeba už za týden, takže už to nebude dlouho trvat. Je to ideální třeba pro děti, které se vydají na tábory, nebo pokud rodiny pojedou na dovolenou třeba na Šumavu nebo dál od měst, tak tam je Mléčná dráha krásně vidět.

Vladimír Kroc, jgr

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

ZavřítSource link